Rok 2021 dla rycerza Nikosia przyniósł wiele doświadczeń opartych na dużym cierpieniu w związku z nawrotem choroby jelit. W okresie od 20 maja do 30 sierpnia 2021 roku wskutek niedrożności jelit, dziecko było kilkukrotnie operowane, w wyniku czego podczas jednej z operacji usunięto około 40 cm jelita wskutek czego doszło do niekontrolowanego przecieku treści do jamy otrzewnej co spowodowało, że dziecko znalazło się na Oddziale Intensywnej Terapii wspomagane respiratorem.  Nikodemowi założono również stomię, która spędzała mu sen z powiek przez kilka miesięcy. Na szczęście z początkiem jesieni udało się usunąć stomię a jelita Nikosia podjęły na nowo pracę. Na tą chwilę dziecko zaopatrzone jest chirurgicznie w cewnik centralny typu Broviac służący do podaży preparatów odżywczych drogą dożylną do żyły centralnej oraz w enterostomię na górnym odcinku jelita krętego.

            Na obecną chwilę, dziecko przebywa w warunkach domowych gdzie realizuje obowiązek szkolny w trybie nauczania indywidualnego ze względu na zagrożenie epidemią SARS-COV-2.

            W wyniku wielokrotnego leczenia operacyjnego układu pokarmowego istnieje realne zagrożenie powstawania kolejnych zrostów i zapętleń jelit wywołujących niedrożność, co po raz ostatni miało miejsce ponownie w dniu 30.10.2021 roku gdzie zaistniała ponowna konieczność hospitalizacji dziecka.

            Rok 2021 okazał się być dla Rycerza Nikosia niebyt szczęśliwym, niósł ze sobą wiele pytań, cierpień i rozterek o kolejne dni i miesiące. Nie poddaliśmy się jednak jak przystało na Rycerza … i podejmujemy nadal rękawice do walki z Zespołem Vacterl, będziemy walczyć ile sił i wiary w to, że Nikosia czeka w miarę normalne życie.

            Jak co roku prosimy Państwa o wsparcie finansowe, prosimy o 1 % podatku którym mają państwo szansę sami dysponować, i w ten sposób wspierać organizacje pożytku publicznego i dzieci takie jak Nikodem, wystarczy w podczas rozliczania pit-u w odpowiedniej rubryce wpisać numer KRS Fundacji Nikodema, a w polu cel Nikodem Emil Myszka 19055.

Menu